Az Állami Számvevőszék aggódik, mert túl sok a diplomás nő, és így szerintük kevesebb gyerek születik majd

Ország

Érdekes következtetésrekre jutott az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a “Pink education” jelenség Magyarországon című elemzésében – vette észre a Népszava.

A legérdekesebbek:

–  a nők jelentős felsőoktatási túlreprezentáltsága demográfiai problémákat (is) okozhat

– ez megnehezíti a pártalálást, illetve a termékenység csökkenésének kockázatához vezethet.

Az elemzés első részében megállapítják, hogy 2010-2021 között minden évben több nő nyert felvételt a felsőoktatásba, mint férfi, a 2022-es tanév őszi félévében már 54,5 százalék lesz a nők aránya. Ráadásul a férfi hallgatók sokkal nagyobb arányban morzsolódnak le, és a gimnáziumokba is több lány jár (55,4 százalék), márpedig a nappali tagozatra felvettek 70 százaléka ebből az iskolatípusból érkezik – áll a Népszava cikkében.

Az ÁSZ szerint a nemi arányok eltolódásában közrejátszhatott a pedagógus szakma elnőiesedése, a tanárok 82 százaléka ugyanis nő.

A megkérdezettek többsége szerint a lányos tulajdonságok – érzelmi, szociális érettség, szorgalom, szófogadás, monotóniatűrés, jó szóbeli és írásbeli kifejezőkészség – fontosabbak az iskolákban, mint a fiús, reál tantárgyakhoz szükséges matematikai, technikai és műszaki érzék, a logika, a térlátás vagy éppen a kockázatvállalás.