Semjén Zsolt: “A magyar állam értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és a magyar emberek életminősége javuljon.”

Ország

A magyar állam értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és a magyar emberek életminősége javuljon – mondta a nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes vasárnap a Túrkevei Református Egyházközség megújított templomának hálaadó istentiszteletén.


Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, elmondta: az életminőséghez ismerni kell az ember természetét. Az ember testi, szellemi és lelki összetettségét figyelembe kell venni, és úgy alakítani az országot, hogy az ember a teljes személyiségét megélhesse, kibontakoztathassa.

A kereszténydemokrata politikus rámutatott: ezért az állam támogatja a test vonatkozásában például a sportot, a szellem vonatkozásában a tudományt, kultúrát, művészetet, lelki vonatkozásban pedig a templomok megújulását is.

2010 óta több mint háromezer templom újult meg és több mint kétszáz templomot építettek a Kárpát-medencében.
Az állam támogatja a gazdaságot, az agráriumot, ipari parkok, sportcsarnokok, tornatermek épülnek – sorolta, s egyúttal az állam küldetésének nevezte a tudomány, a művészetek, a kultúra, az egyetemek, iskolák és színházak támogatását, múzeumok létrehozását, “hogy az ember testi valósága mellett a szellem is kibontakozhasson”.

Semjén Zsolt hangsúlyozta, az állam az ember lelki kibontakozása érdekében természetes módon támogatja a templomok megújulását is, ahogyan Túrkevén is tette. Szavai szerint egy nemzet lelkiállapotát pontosan mutatja templomai állapota. Ha egy templom elhanyagolt, romos, üres, az jelzi az ott élők “sok esetben szomorú” lelkiállapotát – fogalmazott, hozzátéve: szerencsére Magyarországon nem ez a helyzet.

A miniszterelnök-helyettes köszönetet mondott a történelmi egyházaknak, hogy a lelki szolgálat mellett felvállalnak több közfeladatot is, például az oktatás, a szociális gondozás terén. Beszámolt arról, hogy 2010-ben az oktatási intézmények mintegy 6 százaléka volt egyházi, most pedig 18 százaléka. Semjén Zsolt elmondta azt is, hogy tizenkét évvel ezelőtt a gyermekvédelmi és szociális intézmények 11 százaléka volt egyházi, most több mint 50 százalék. Ez azért fontos, mert az egyházi intézmények látják leghangsúlyosabban, hogy “az ember test, szellem, lélek összetettsége” – fogalmazott.

Koncz Tibor, a Nagykunsági Református Egyházmegye esperese elmondta: 50 település, 36 gyülekezet alkotja az egyházmegyét. Hozzátette: Nagykunság a nagy templomok földje, ahol katedrális méretű templomok sokasága található. Ezek közül a túrkevei a legidősebb, húsz évvel idősebb mint az Amerikai Egyesült Államok, ahol évente hatezer templomot zárnak be, jelenleg tíz templomot ajánlanak megvételre. Magyarországon pedig felújítjuk a templomokat, ez “nagy különbség” – fűzte hozzá.

A túrkevei templom. Fotó:MTI

Kereszti Roland túrkevei református lelkész a templom felújításának részleteiről elmondta: első körben 100 millió forint pályázati forrásból szigetelték a templomot és a torony homlokzatát. Majd egy kormányhatározatnak köszönhetően 250 millió forint támogatásból teljesen megújult a templomhajó homlokzata, a toronysüveg. Ehhez 10 millió forintos önerővel a gyülekezet és a túrkevei lakosok is hozzájárultak – számolt be. Fekete Károly református lelkész, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke az istentiszteleten többek között arról beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben nem a háború a megoldás, egymás kiirtása, megbüntetése, a bosszúállás, hanem a békesség útjának megtalálása.

Az esemény végén időkapszulát helyeztek el a templom falába. Az istentiszteleten – mások mellett – részt vett Herczeg Zsolt (Fidesz-KDNP), Mezőtúr polgármestere, az április választáson Jász-Nagykun-Szolnok megye 4-es számú választókerületének Fidesz-KDNP-s képviselőjelöltje és Sallai Róbert Benedek, Túrkeve (független) polgármestere is.