Debrecen költségvetése 2024 Papp László

Debrecen 2024-es költségvetése: lássuk a számokat!

Helyi hírek

Egy nagyon nehéz, sőt kijelenthető, hogy a rendszerváltás utáni évtizedek legnehezebb, legtöbb kihívással bíró önkormányzati ciklusának utolsó költségvetését terjeszti be Papp László polgármester jövő héten Debrecen közgyűlése elé – számolt be az önkormányzat.

Ahogy a sajtótájékoztatón Papp fogalmazott, a 2019 és 2024 közötti ciklus a válságok ciklusa volt, de Debrecen jól bírta a megpróbáltatásokat. 2023 a kihívások, de egyben a lehetőségek éve volt. Szokták mondani, hogy vétek egy válságot elpazarolni. Nos, mi nem is tettük ezt – fogalmazott. Debrecen folyamatosan erősödött az elmúlt évben és években. Ebben az időszakban rendkívül fontos volt, hogy erőt, stabilitást, fejlődni akarást, de ugyanakkor a gondoskodáspolitikán keresztül, figyelmet és támogatást tudjuk biztosítani városunk polgárainak.

Debrecen számára a 2024-es esztendő a léptékváltás, az építkezés és a növekedés éve lesz. A város idei költségvetését pedig négy szóval jellemezte Papp László polgármester: fejlődés, stabilitás, környezetvédelem, gondoskodás.

Ez a négy szó egyértelműen azt üzeni, hogy a 2024-es költségvetés összeállításánál az volt a cél, hogy Debrecen polgárainak fejlesztési igényeit a lehető legszélesebb körben teljesíteni tudjuk, és a város minden része, így a távolabbi kertségi, kertvárosi, valamint a lakótelepi és a városközponti részek is fejlődni tudjanak.

A költségvetés hívószavai egyúttal a főbb stratégiai irányokat is kijelölik, amelyek mentén összeállt a javaslat:

–        gazdaságfejlesztés,

–        közlekedés és vizes infrastruktúra-fejlesztés,

–        környezetvédelem és fenntarthatóság,

–        gondoskodáspolitika, a családok támogatása.

A 2024-es költségvetés teljes mértékben összhangban van a város közgyűlése és a kormány által 2020-ban elfogadott Debrecen2030 városfejlesztési stratégiával. Ennek a stratégiának ma nincs alternatívája, ez garantálja Debrecen fejlődését és jólétét. Ez az a program, amelyet a debreceni baloldali pártok és szervezetek túlnyomó többségben nem támogattak.

A költségvetés, az előző évekhez hasonlóan fejlesztés-centrikus. Jól mutatja ezt, hogy jelentős mértékben növekedni fog a beruházási főösszeg.

A 2024-es költségvetés főbb számai:

Mérlegfőöszeg: 230,9 milliárd forint

Helyi adóbevételek: 37, 9 milliárd forint

Működési költségvetési kiadási főösszeg: 90,7 milliárd forint

Városüzemeltetési kiadások: 6,4 milliárd forint

Zöldterületi kiadások: 5,1 milliárd forint

Kertségi fejlesztések: 7,9 milliárd forint

Egyéb városi beruházások: 91,3 milliárd forint

Beruházási főösszeg: 99,2 milliárd forint

A város 2024-ben nem számol hitelfelvétellel. Az általános tartalék 100 millió forint, céltartalékba 391 millió forintot helyez a város.

Az elmúlt évek sikeres gazdaságfejlesztésének köszönhetően a helyi iparűzési adó minden eddiginél nagyobb összeget tesz ki, 34,5 milliárd forintot.

Az óvodák bérnövekménye 17-32 százalékos, a kulturális, szociális intézmények, a Polgármesteri Hivatal, a Debreceni Intézményműködtető Központ és a Debreceni Közterület Felügyelet bérnövekménye 17 százalékos.

Gazdaságfejlesztés

Gazdaságfejlesztésre a város 80,66 milliárd forintot fordít. Folytatódik a város iparterületeinek – az Északnyugati Gazdasági Övezet, a Déli Gazdasági Övezet, a Határ úti ipari park és a kis-és középvállalkozások által működtetett Nyugati Ipari Park – fejlesztése. Folytatódik a KKV-park fejlesztése a Déli Gazdasági Övezetben. Az ipari övezethez kapcsolódóan a vizes infrastruktúra, áramhálózat-fejlesztés és közlekedési infrastruktúra-fejlesztés történik.

KÖZLEKEDÉSFEJLESZTÉS

Tovább folytatódik a közlekedésbiztonsági és közlekedésfejlesztési program, a csomópontok fejlesztése, a nagyfelületű aszfaltozás, a járda- és lépcsőfelújtási program, az út- és kerékpárút építés. Útépítés 2024-ben 23 utcát érint majd, 2,545 milliárd forintból. Nagyfelületű aszfaltozás 24 útszakaszon történik 1,67 milliárd forintból. A lakótelepeket érintően 8 útszakasz újul meg 226 millió forintból.

A gazdaság fejlődésével együtt a 2019-es célkitűzéseknek megfelelően, a környezetvédelmi szempontok hatékonyabb érvényesítését is célul tűzi ki a költségvetési javaslat.

KÖRNYEZETVÉDELEM ÉS FENNTARTHATÓSÁG

2019-ben új környezetpolitikát hirdettünk meg, hogy egy cselekvő közösséget hozzunk létre, és a város lakói együtt tudjanak megmozdulni a fenntarthatóság és a zöld ügyek érdekében. Ezért hoztuk létre a Zöld munkacsoportot, ami folyamatosan bővült, és az elmúlt évben kiegészült a Debreceni Egyetem professzoraival és tudásbázisával, valamint indítottuk el a Future of Debrecen mozgalmat, ami az elmúlt években 30 intézkedést indított, hajtott végre városszerte. Elkészült a város környezetvédelmi programja, amiben 50 intézkedés található. Ezek egymást erősítik, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Debrecen zöld és fenntartható módon tudjon fejlődni.

Környezetvédelmi program intézkedései:

Ültessünk 10.000 fát Debrecenben! program

Okos, szabályozható ledes közvilágítási program

Jelzőlámpák ledesítése

Véderdősítés, zöldfolyosók létrehozása az ipari övezetek körül

Csapadékvíz helyben tartási program

Környezeti Ellenőrző Rendszer kialakítása, üzemeltetése

Napelemparkok fejlesztése – zöld közlekedés

KULTURÁLIS FEJLESZTÉSEK

A kulturális fejlesztések keretében elindul vagy megtörténik a Bartók terem felújításának I. üteme, a Modem fejlesztése, a Kölcsey Központ energetikai épületének fejlesztése, a B24 Galéria fejlesztése, a Medgyessy sétány villáinak felújításának I. üteme.

DEBRECEN SEGÍT, GONDOSKODÓ VÁROS

Szociális támogatásokra a város 415 millió forintot fordít. A 2024-es költségvetés kiemelten segíti a gondoskodáspolitikai célok megvalósulását a családok, közösségek támogatásával. Ez az elmúlt évek válságai tükrében kötelességünk.

Elindul az épített örökség felújítási programja és folytatódik a panelprogram.

A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetnek köszönhetően tovább folytatódik az egészségügyi szűrőprogram, valamint az eddig több mint 54 ezer embert megmozgató Mozdulj, Debrecen! program.

Az intézményi fejlesztéseknek köszönhetően megújul a Margit téri uszoda, a Thomas Mann utcai orvosi rendelő és a nagymacsi orvosi rendelő, megtörténik a Gönczy Pál utcai iskola étkezőjének kialakítása, elindul az Angyalföld téri orvosi rendelő felújításának tervezése és a csapókerti általános iskola felújításának tervezése, befejeződik a postakerti bölcsőde és az epreskerti általános iskola tornatermének építése, tovább folytatódik a Pallagi úti Idősek Házának felújítása, tovább folytatódnak az óvodai és bölcsődei eszközbeszerzések, az orvosi rendelők akadálymentesítése. A Mátyás király utca 29. szám alatt pedig megtörténik egy családsegítő kialakítása.

Debreceni önkormányzat városvezetés

Az intézmények az alábbi költségvetéssel kalkulálhatnak:

Szociális és gyermekjóléti intézmények: 7,2 milliárd forint

Óvodák (étkeztetés nélkül): 7,58 milliárd forint

Kulturális intézmények: 6,28 milliárd forint

Nonprofit Kft.-k: 5,91 milliárd forint

Sportcélú kiadások: 1,72 milliárd forint

Jóléti és zöldterületi fejlesztések:

Április elsejétől ingyenesen vehetik igénybe a debreceni közösségi közlekedést a 6-14 év közötti, debreceni oktatási, nevelési intézménybe járó gyermekek. Folytatódik a játszótérfejlesztési program, óvodák és oktatási intézmények udvarainak fejlesztése, a csapadékvízgyűjtők, valamint a virág- és zöldzsák-osztás, a nyugdíjasok hulladékdíjtámogatása, nyugdíjasok fürdőtámogatása. Futópálya épül Józsán, elindul a tócóvölgyi pihenőpark fejlesztésének tervezése, a Vezér utcai tó környezetének fejlesztése.

Papp László polgármester hangsúlyozta: a város biztonságot tud nyújtani a polgárainak, és nemcsak biztonságot, hanem életpályát is, hiszen az itt létrejövő munkahelyek, a városi infrastruktúra fejlődése, a városi szolgáltatások biztosítása egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy Debrecen továbbra is sikeres város legyen.

A polgármester ismertetőjét követően az alpolgármesterek a következő napokban saját területükre vonatkozóan részletesebben is bemutatják a költségvetés tervezetét. A város közgyűlése február 22-i ülésén tárgyalja a költségvetésről szóló előterjesztést.

“Debrecen gazdasága 3-szorosára nőtt az elmúlt tíz évben”

A város idei költségvetés-tervezetének Papp László polgármester általi bemutatása után Barcsa Lajos ismertette az önkormányzat gazdálkodásával, köznevelési, sport és intézmény-felújítási feladataival kapcsolatos részleteket 2024. február 13-án – közölte a városvezetés.

Barcsa Lajos elsőként beszélt a város helyi adóbevételeiről. Kifejtette, hogy amíg 2014-ben még csak 10 milliárd forint volt az iparűzési adó mértéke, most, tíz adóévvel később már 28 milliárd forint volt a város bevétele. Ez az idei évben még tovább fog nőni, ugyanis 35 milliárd forinttal tervez a 2024-es költségvetés. Ez idő alatt több mint 800 millió forinttal nőtt az építményadóból, és 80 millió forinttal az idegenforgalmi adóból származó bevétel is. Mindent egybevetve a város gazdasága 3-szorosára nőtt az elmúlt tíz évben.

Az alpolgármester az állami támogatási szaldóval kapcsolatban hozzátette: a város 8 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizet, a kormány viszont 21,4 milliárd forintnyi normatív-, illetve 58,3 milliárd forintnyi beruházási támogatást biztosít Debrecennek. Előbbiben szerepel többek között köznevelési feladatok támogatására 7,2 milliárd Ft, valamint szociális, gyermekétkeztetési és gyermekjóléti feladatok támogatására 6,7 milliárd Ft, utóbbiban pedig például a Környezeti Ellenőrző Rendszer fejlesztése és napelemparkok telepítése is.

Barcsa Lajos részletezte a város gazdaságfejlesztési beruházásait, melyre idén valamivel több, mint 80 milliárd forint jut. Ebből a Déli Gazdasági Övezet és az Északnyugati Gazdasági Övezet infrastruktúráját építi tovább az önkormányzat, előbbi 14,2 milliárd, utóbbi 11,3 milliárd forintból fejlődhet. Hangsúlyozta az Északnyugati Gazdasági Övezet fejlesztése az idei évben gyakorlatilag befejeződhet, míg a Déli Gazdasági Övezetben most indul meg a munka java. Ezzel együtt jelentős víziközműfejlesztés is szerepel az idei költségvetésben, ami 55 milliárd forintos fejlesztést jelent. Az alpolgármester kiemelte a közlekedésre fordítható 9,2 milliárd forintot is, amelynek része a városi útépítések mellett a nagyfelületű aszfaltozások, lakossági útépítések, útstabilizáció és járdarekonstrukció is. Külön beszélt a kerékpárúthálózat fejlődéséről, amely 2014-ben 80 km-t tett ki, 2024-ben pedig befejeződnek a Pallagi úti kerékpárút munkálatai is, amelyek révén megközelíti a 110 km-t a kerékpárutak együttes hossza Debrecenben. Viszont itt nem áll meg a kerékpárúthálózat bővítése, hiszen a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia része több kerékpárút fejlesztése, aminek első lépése a Létai úti kerékpárút építése lesz a TOP+ források felhasználásával. Barcsa Lajos hozzátette, hogy jelentős útfejlesztés zajlik az idei évben a kormány támogatásával is az állami utakon, aminek következtében öt nagy csomópont beruházása kezdődik meg, míg további 14 útszakasz fejlesztésének előkészítése is folyamatban van.

Az intézményfejlesztési program 5 milliárd forintos tételéből kiemelkedik, hogy elkészül az Epreskerti Tornacsarnok beruházása, de számos TOP pályázat elszámolása és TOP+ pályázat előkészítése történik meg az idei évben – sorolta Barcsa Lajos.

Az alpolgármester az önkormányzati intézmények közül kiemelte az óvodákat, ahol az új Pedagógusi Életpálya törvény értelmében jelentős béremelésre számíthatnak az óvodai dolgozók, ami 666 millió forint plusz forrást igényel az idei évre. Ezzel együtt a köznevelési feladatokra jutó állami finanszírozás mértéke 2,2 milliárd forinttal növekszik a 2023-as évhez képest.

Az EDC Nonprofit Kft tevékenységéről Barcsa Lajos elmondta, hogy a társaság számára az idei évben 407 millió forint önkormányzati támogatást irányoztak elő. Az EDC 2024-es tervei között szerepel, hogy ismételten megszervezi a beszállítói fórumot, valamint oktatás programokat valósít meg. Továbbá azt hangsúlyozta, hogy az EDC segítségével igyekeznek a várost úgy pozícionálni, hogy Debrecen egyre több nemzetközi konferencia házigazdája legyen. Ezeknek a rendezvényeknek pedig a turizmus élénkítő hatása a szálloda és a szolgáltató szektor számára rendkívül sok pozitívummal járna.

Barcsa Lajos a város sportcélú kiadásairól elmondta: az 1,72 milliárd forintos költségvetés legnagyobb részét a Debreceni Sportcentrum Nonprofit Kft. 1,425 milliárd forintos gazdálkodása teszi ki. Kiemelt sportszervezetek támogatására 423 millió forintot fordít a város, ilyen a DVSC Labdarúgó Akadémia, a DVSC Kézilabda Kft., a Cívis Póló Vízilabda SE, a DEAC Sport Nonprofit Kft. és a Debrecen Városi és Körzeti Labdarúgó Szövetség.

Emellett az önkormányzat kötelező és önként vállalt sportfeladatokra is elkülönített 103 millió forintot, amiben az amatőr sport támogatása mellett kiemelt sportrendezvények támogatása, a salakmotor sportág támogatása és a Békéssy Béla- sportösztöndíj is számára biztosítottak a források.

A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. 2024-es feladataival kapcsolatban Barcsa Lajos kiemelte: továbbra is az a városvezetés célja, hogy a holding tagvállalatai a lehető legmagasabb minőségben szolgálják a debreceni polgárokat, ezzel együtt pedig a fejlesztésekről sem feledkeznek meg. Példaként említette, hogy a DKV Zrt-nél 2024-ben befejeződik a 2022. január elején elkezdődött dízel autóbusz-állomány csere, az év utolsó negyedévétől csak új Mercedes autóbuszok futnak majd. Mindezt a fejlesztést úgy teszi meg a vállalat, hogy tarifaemelést sem tervez a társaság, és április 1-től a 14 év alatti Debrecenben tanulók számára ingyenes lesz a közösségi tömegközlekedés használata.

Az alpolgármester azzal zárta tájékoztatását, hogy általánosságban elmondható, hogy 2024-ben szinte minden szektor dolgozója számíthat béremelésre, hiszen az intézményi költségvetésekben jelentősen növekednek a személyi jellegű kiadások, valamint a sikeres energiaközbeszerzéseknek köszönhetően a tavalyi év magas rezsiárait sikeresen magunk mögött hagyhatjuk.