Karikó Katalin

A Leopoldina tagjává választották Karikó Katalint, neves szegedi fotóssal is találkozott

Egyetem Európa Helyi hírek Ország Világ

A Leopoldina, a Német Természettudományos Akadémia (Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina) tagjává választották Karikó Katalin biokémikust, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatóprofesszorát – közölte honlapján a felsőoktatási intézmény pénteken.

A Leopoldina honlapján olvasható méltatás szerint Karikó Katalin jelentősen hozzájárult azokhoz az alapkutatásokhoz, amelyekre a mai mRNS-technológia épül. A magyar-amerikai idegkutató és biokémikus korán felismerte a szintetikusan előállított mRNS-ben rejlő lehetőségeket az immunológiai és onkológiai betegségek terápiájában, valamint a vakcinafejlesztésben. A BioNTech korábbi vezető alelnökeként jelentős szerepet játszott a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében.

Karikó Katalin Halléban, a Leopoldinán tartott szerdai előadásban az mRNS-technológia daganatkezelésekhez szükséges terápiás fehérjék előállításában való alkalmazásával kapcsolatos jelenlegi kutatásairól számolt be.

Karikó Katalin

A Leopoldinát 1652-ben alapították Academia Naturae Curiosorum elnevezéssel, akadémiai rangra I. Lipót császár emelte 1677-ben. A társaság 1670-ben kezdte megjelentetni folyóiratát, amely az egyik legrégebbi tudományos újság. Az akadémia tagja volt – mások mellett – Johann Wolfgang von Goethe, Charles Darwin, Marie Curie, Albert Einstein és Niels Bohr is.

Karikó Katalin április 15-én a “tudomány Oscar-díjának” is nevezett Breakthrough Prize-t vehette át Hollywoodban.

Hollywoodban, sztárok között vette át a tudomány Oscar-díját Karikó Katalin

Megtiszteltetésnek nevezte Karikó Katalin, hogy díszelőadást tarthatott a Leopoldina akadémián. Közösségi oldalán elárulta: „Janos Stekovics fotóművész honfitársam is eljött és dokumentálta az eseményt.”

A szegedi Sajtóházban 1985 és 1989 között a Magyar Távirati Iroda dél-alföldi tudósítójaként dolgozott, Stekovics János. Élete legszebb időszakának tartja a szegedi éveket, de az akkori rendszer miatt távozni kényszerült… 1992-ben Halléban alapított egy kiadóvállalatot, ahol már több mint 700 publikációt, közte több fotókkal gazdagított, tudományhoz kötődő könyvet jelentetett meg.

– Személyes kívánságom volt, hogy megköszönjem Karikó Katalinnak, amit az emberiségért tettek kollégáival a pandémia idején a vakcina kifejlesztésével – indokolta Leopoldina-beli jelenlétét Stekovics János. Az egyik hallei újságban olvasta a beharangozó hírt a Leopoldina programjáról.

Fotók: Stekovics János