Országos tanévnyitó Szegeden SZTE

Országos felsőoktatási tanévnyitó volt a Szegedi Tudományegyetem

Egyetem Helyi hírek

A kormány a GDP 2 százalékát fordítja a felsőoktatásra idén, ez nemcsak Európában kiemelkedő, hanem a magyar történelemben is egyedülálló teljesítmény – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Szegeden.

Csák János, az országos felsőoktatási tanévnyitón és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) ünnepi szenátusülésén azt mondta, júliusban a kormány úgy döntött, megújítja az egyetemi felvételi eljárást. A változtatások célja az egyetemi autonómia növelése, valamint a családok és a hallgatók felelősségvállalásának erősítése.

A kormány nagyobb szabadságot biztosít az egyetemeknek a hallgatók kiválasztásában, a képzési és a nyelvi követelmények meghatározásában

– közölte a politikus.

Az egyetem oktatói és hallgatói jelentik az ország jövőjét, a magyar hagyományok és kultúra megőrzését – mondta a politikus. A kultúra, a tudás önérték, de valójában akkor van értéke, ha a közösséget szolgálja. Elődeink nem azt várják tőlünk, hogy a múltba feledkezzünk, hanem azt, hogy megőrizzük, fejlesszük kultúránkat, tudásunkat, hogy utódaink száz év múlva is magyarul élhessenek és alkothassanak – hangsúlyozta Csák János.

Csák János
Csák János

Rovó László rektor ünnepi beszédében kifejtette, a centenáriumát ünneplő egyetem egykori és mai oktatói, kutatói és hallgatói nélkül nem ugyanaz lenne ma Magyarország, de talán a világ sem. Az SZTE-n az elmúlt években is igen sokat tettek – kormányzati és uniós forrásokból – az oktatási és kutatási lehetőségek javítása érdekében. Az egészségügyi beruházások mellett biobankot, molekuláris biológiai kiválósági központot alakítottak ki Szegeden, hamarosan átadják a jogi kar felújított épületét, majd jövőre az egészségtudományi karok elméleti tömbjét, s hamarosan elindul a fogorvostudományi és a művészeti kar épületének rekonstrukciója – közölte a professzor.

Az SZTE belépett a modellváltó intézmények közé, amely jelentősen bővítette lehetőségeit.

A rektor ezek között említette a minden munkavállalót érintő jelentős béremelést, a nemzetközi kapcsolatok bővítését, valamint azt, hogy az egyetem az oktatási lehetőségeket bővítő Coursera kelet-európai központja lett.

Rovó László
Rovó László

Szabó Gábor az egyetemet fenntartó alapítvány elnöke elmondta, pontosan 100 éve, októberben az egyetemi tanácsülésen a rektor bejelentette, hogy “az egyetem professzorai közül többen olyirányban keresték meg, tegye lehetővé, hogy az egyetem tanárainak és alkalmazottainak téli fűtőanyag-szükségletét a gondnoki hivatal az egyetem fűtőanyagával együtt szerezze be. Több hozzászólás után határozat: az egyetem tanácsa felhatalmazza a rektort, hogy a gondnoki hivatal útján intézkedjék.” – Egy éve még jót derültünk volna ezen, ma nem őszinte a mosolyunk.

A fejlesztésekről szólva megjegyezte, ha valaki végigmegy a Dóm téri Pantheonban, Klebelsberg Kuno emléktáblájánál olvashatja: „Rólad a kövek beszélnek.” Paradox gondolat ez Klebelsberg esetében, hiszen bár gondoskodott róla, hogy kövek is legyenek Szegeden, de tudta, hogy az egyetem nem a kövekből áll. Egy fiatal kutatót hívott Angliából Szegedre, ő volt Szent-Györgyi Albert.

A diákokhoz, mint professzor szólt Szabó Gábor, szerinte már nem tudják dolgokra megtanítani a hallgatókat, együtt tudnak dolgozni, csak így mehet. – Már az elsősöket kollégáknak, kollégináknak szólítjuk, ami nem mindig teljesedik be. Nem tudunk leckét adni – mondta, majd Einsteint idézte:  tanulni minden idióta tud, a megértés a kérdés.

Szabó Gábor
Szabó Gábor

Fontos, hogy a hallgató mit tudott elvinni az egyetemről. Évfolyamtársát, Karikó Katalint hozta példának, akinek fontos volt a kapcsolatrendszer és bátran fordult a kollégiumban ugyanazon a szinten élőkhöz később is.

Fontos a közösségépítés, és csak az egyik út, hogy a fizikus hallgatók annyi sört megittak a Fasorban, hogy abban gyerek fürödhetett volna.

– Az az emberi háló, ami most kialakulhat, az óriási kincs. Úgy tanuljanak, hogy a végén büszkék legyenek arra, hogy egyetemünk polgárai voltak, és mi is büszkék legyünk arra, hogy nálunk végeztek – mondta Szabó Gábor a diákoknak.

A tanévnyitó ünnepségek hagyományainak megfelelően az elsőéves hallgatók a Szenátus és a professzori kar előtt esküt tettek. A hallgatói eskü szövegét Bakai Dominika és Tatár Botond, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar elsőéves hallgatói mondták. A gólyákat Ábrahám Tamás, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke üdvözölte.

Kovács András

Fotók: Frank Yvette

Kövessen bennünket a Facebookon is a legfrissebb szegedi hírekért!