Debrecen is csatlakozott az Írórezidencia programhoz

Helyi hírek Kultúra

Debrecen csatlakozott a Petőfi Kulturális Ügynökség országos és határon túli Írórezidencia programjához. A program célja, hogy Magyarország területén minél több külföldi, illetve határon túli és anyaországi magyar író vegyen részt, melynek keretében a szerzők helyi élményekkel gazdagodva, inspiráló környezetben szabadon alkothatnak.

 

A város vendégül lát egy-egy írót, így Petőfi Kulturális Ügynökség regionális stratégiai partnereként részt vállal az irodalom és a kultúra országos szintű terjesztésében. Az Írórezidencia program révén Debrecen és a térség lakossága testközelből ismerheti meg a kortárs írókat, költőket, és általuk a klasszikus szerzőket. Egy-egy alkotó folyamatos jelenléte az ott élők kíváncsiságával párosulva építi a város kulturális imázsát és új impulzusokkal gazdagítja a közösség olvasáshoz, íráshoz való viszonyát. 

Puskás István alpolgármester elmondta, hogy régóta gondolkodnak azon, miként lehetne Debrecen és a Petőfi Kulturális Ügynökség célkitűzéseit összekapcsolni, az Írórezidencia program az első eredmény. Újkeletű szándék Debrecen városa részéről, hogy jelen legyen a nagyvilágban, már a 2017-es kulturális program is tartalmazza ezt a célkitűzést. Az együttműködés értelmében Debrecen városa szálláshelyet, az Ügynökség ösztöndíjat biztosít a városba érkező alkotó számára. A programtól azt várja a város, hogy Debrecen jó hírét vigye. Az eddigi, főként a Partiumra, Erdélyre fókuszáló kortárs alkotói kapcsolatok mellett ez az új program az egész Kárpát-medencére nyit. Első fázisában a Visegrádi Négyek iránti elkötelezettséget felmutatandó, a magyar szerzők mellett lengyel, cseh, és szlovák szerzőket vár a város.

Pál Dániel Levente, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) irodalomszakmai igazgatója a program várt előnyeiről és hatásairól beszélt. A program egyaránt nyitott magyar nyelven alkotó írók számára, akik jobban bekapcsolódva a város vérkeringésébe, inspirációt merítenek a városból, melyet műveikben meg is jelenítenek. Lehetőség nyílik a program keretében arra is, hogy helyi írónagyságok életművének feldolgozására hirdessen programot a város és az Ügynökség. Ám egyaránt nyitott a program idegen nyelven alkotó külföldi szerzők előtt is, akik itteni tartózkodásuk idején hetente rezidens-naplót írnak debreceni élményeikről. Ennek kulturális turisztikai jelentőségét aligha kell hangsúlyozni. Egy külföldi szerző Debrecenről való reflexiói számunkra is tükröt tartanak.

Gemza Péter a program színházi jelentőségét emelte ki. A teátrum jelentkezett arra a feladatra, hogy a városban megszervezze az írói rezidencia programot.  megszervezze. A Csokonai Színház igazgatója hangsúlyozta azt is, hogy a színház számos lépést tett eddig is azért, hogy Debrecent kinyissa a kortárs irodalmi élet felé. „Célunk, hogy olyan közeget teremtsünk a városba érkező alkotónak, ami mindkettőnket táplál. Egy szerző jelenléte a társulat számára is inspiratív”.
Elsőként Turbuly Lilla érkezik a városba július közepén, aki három generációs családregényének megírásához merít ihletet a városban.

Az Írórezidencia-hálózat tagjaként Debrecen számos előnyre tehet szert, amelyek felhasználhatók a város kommunikációjában. A PKÜ kiterjedt kapcsolatrendszere biztosítja, hogy a programba a világ minden tájáról érkezhetnek szerzők. Hosszú távú együttműködés pedig regionális eredményekhez, nemzetközi kapcsolatfelvételekhez és kulturális sikerekhez vezeti települését. A város bekapcsolhatja a szerzőt a helyi kulturális eseményekbe (fellépések, rendhagyó irodalomórák, írói fogadóóra, dedikálás), emelheti irodalmi tekintélyét, ha rangos irodalmi díjas szerző érkezik a városba, működhet, mint irodalmi inkubátorház, ha otthont ad a feltörekvő íróknak és támogatja őket karrierjük megalapozásában. Hívhat műfordítót a rezidenciára, ha azt szeretné, hogy a megyéhez kötődő szerzők műveit lefordítsák idegen nyelvre, de össze is kötheti a helyi alkotókat a rezidens alkotókkal. A rezidens szerzők interjúkban, írásaikban országszerte viszik az Írórezidencia program jóhírét, beszámolnak a városban szerzett élményekről. 

A rezidensírók a város nagykövetévé válnak, a tartózkodásuk alatt született művek és irodalmi napló által számtalan idegen nyelven él tovább a város szellemisége. 

 

Sajtóközlemény