Szeged, Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Párizsi krt, Katasztrófavédelem

Évet értékelt a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Helyi hírek

2024. március 19-én megtartotta évértékelő rendezvényét a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Szatmári Imre tűzoltó dandártábornok, igazgató átfogó és részletes képet adott arról, hogy az egyes szakterületen milyen adatokat és eredményeket hozott a 2023-as esztendő. A meghívott vendégek, valamint az igazgatóság tiszti állománya előtt ismertette többek között az előző év beavatkozásait, azok jellemzőit, a hatósági munka főbb területeit, tapasztalatait.

Új eszközökkel és járművekkel gazdagodott a parancsnokság

A dandártábornok elsőként részletesen kitért az igazgatóságon, az öt hivatásos tűzoltó-parancsnokságon, valamint a két katasztrófavédelmi őrsön szolgálatot teljesítők létszámára, összetételére. Ismertette a közelmúltban végrehajtott fontosabb beruházásokat, felújításokat, melyeknek köszönhetően az épületek modernebbek és korszerűbben lettek. Bemutatta azokat a közelmúltban beszerzett eszközöket, felszereléseket, melyek nagyban segítik a biztonságos és gyors tűzoltói beavatkozásokat. A tábornok kiemelte, nemcsak eszközökkel gyarapodtak a tűzoltók az elmúlt évben, hanem több vadonatúj jármű is érkezett a parancsnokságokra, melyek szintén hozzájárulnak a szakszerűbb mentésekhez.

A hivatásos egységek összesen 2256 káreseményt számoltak fel a vármegye településein 2023-ban

2023-ban a hivatásos egységek összesen 2256 káreseményt számoltak fel a vármegye településein. A beavatkozások száma az előző évhez képest összességében 13 százalékkal növekedett. A növekedést a műszaki mentések, azon belül is leginkább a viharkárok emelkedése okozta.

A tűzesetek száma jelentősen csökkent 2022-höz képest. 1014 tűzesethez riasztották a vármegyei egységeket 2023-ban, ami az előző évhez képest csaknem negyedével kevesebb. A szabad területen keletkezett tüzek esetében is elmondható, hogy amíg a 2022-es év átlag feletti, addig a 2023-as év átlag alatti év volt Csongrád-Csanád vármegye területén. A szabadtéri tűzesetek száma az előző évhez képest 40 százalékkal csökkent, elsősorban a csapadékosabb időjárásnak köszönhetően. A lakástüzek száma 7 százalékkal csökkent az előző évhez képest. 

Kiemelkedő jelentőségű az önkéntes tűzoltók által végzett munka

Az igazgató kiemelte, hogy a hivatásos egységek beavatkozásai mellett kiemelkedő jelentőségű az önkéntes tűzoltók által végzett munka is. Mára nélkülözhetetlenné vált az önkéntes egységek jelenléte, például egy vihar sújtotta területen. A vármegyében működő önkéntes tűzoltó egyesületek 2023-ban 430 beavatkozást végeztek a hivatásos tűzoltókkal együtt. Ez két és félszerese a 2020 előtti évek átlagának. Az önkéntes tűzoltók mellett egyre nagyobb számban vannak jelen a területen az önkéntes mentőszervezetek is. Mára már több, mint ötszáz tagja van a vármegye településein működő összesen 37 mentőcsoportnak. A tagok 2023-ban 171 esetben vettek részt a káresemények felszámolásában. 

Informatikai fejlesztésekre is sor került

Szatmári Imre beszélt azokról az informatikai fejlesztésekről, amelyek a háttérben segítik a gyors és hatékony mentéseket. Ezek a fejlesztések a tűzoltói beavatkozások mellett a lakosok biztonságát is nagymértékben növelik. Az informatikai rendszerek jelentős segítséget nyújtanak a katasztrófák felszámolásánál a döntéshozóknak és a helyszínen dolgozó tűzoltóknak is. 

Az igazgatóság hatósági szakterülete a megelőzési és kockázatcsökkentési feladatok elvégzésével folyamatosan biztosítja az emberi életek és a vagyon védelmét, a létfontosságú rendszerek folyamatos működőképességét, valamint támogatja a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokat. Munkájuk nélkülözhetetlen többet között a tűzmegelőzés területén, de kiemelkedő fontosságú a vízügyi és vízvédelmi hatóság által végzett tevékenység is. Csak 2023-ban mintegy háromezer vízügyi hatósági és szakhatósági eljárásban dolgoztak a vármegyei szakemberek.  Az iparbiztonsági szakterület a veszélyes anyagokkal dolgozó üzemek esetében legjobb tudásával támogatja a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek megelőzését, a kockázatok legkisebbre csökkentését, illetve végzi a kijelölt kritikus infrastruktúrák védelmének koordinációs feladatait. Ezek is mind az itt élő emberek biztonságát erősítik, hiszen Csongrád-Csanád vármegyében öt felső küszöbértékű üzen is működik. Szintén kiemelten fontos vármegyénkben a veszélyes áruszállításban érintett járművek és telephelyek folyamatos ellenőrzése, hiszem a szakemberek által végzett munka támogatja a közúti, a vasúti, a vízi és a légi közlekedés biztonságát.

A rendezvényen jelen volt Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM OKF országos tűzoltósági főfelügyelője is

A rendezvény elöljárója Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM OKF országos tűzoltósági főfelügyelője volt. Értékelésében a tábornok elmondta, hogy a vármegyei igazgatóság számos olyan tevékenységet lát el a mindennapokban, amelyek lokális feladatokat jelentenek a munkatársaknak, de az egész országra kihatnak. Ilyen például a déli határon belépő, veszélyes árukat szállító járművek ellenőrzése. Hangsúlyozta, hogy a vármegyei adatok tükrözik az országos tendenciákat, vagyis országosan is jóval több volt a műszaki mentés és kevesebb a tűzeset 2023-ban. A tábornok elmondta, mindenek felett áll az emberi élet és az anyagi javak védelme, ez a hivatásunk alapja. Külön kiemelte, hogy a szervezet feladatrendszere szerteágazó, az elvégzett munka nagy teherbírást és különös odafigyelést igényel annak érdekében, hogy a lakosok biztonságban élhessenek. Végezetül a tábornok megköszönte a társ-és együttműködő szervezetek által biztosított folyamatos támogatást, mellyel nagyban hozzájárultak a katasztrófavédelemnél végzett munka eredményességéhez.

(csongrad.katasztrofavedelem.hu)

Fotó: Frank Yvette