méhbangó

Tövenként negyedmillió az értéke Mórahalomnál felfedezett méhbangónak

Helyi hírek Ország

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén eddig csak három helyről ismert fajt fedeztek fel a park szakemberei Mórahalomnál – szúrta ki a szegeder.hu.

Az országosan és a Duna-Tisza közén is ritka, megjelenésében impozáns méhbangó (Ophrys apifera) 67 példánya él más védett orchidea fajok társaságában egy mórahalmi réten – írta a oldalán a nemzeti park.

A méhbangó fokozottan védett faj Magyarországon, természetvédelmi értéke 250.000 forint tövenként. A nemzetipark-igazgatóság munkatársai megtették a szükséges lépéseket a faj védelme érdekében. Felvették a kapcsolatot a terület használójával, hogy a tervezett kaszálás megfelelő időben történjen, hogy a méhbangók magot érlelhessenek.

A többi bangóhoz hasonlóan ennél a fajnál is a rovarmegporzás játssza a főszerepet. A virágok szerkezete, rajzolata, színe, szőrözöttsége, illata a rovarok testfelépítéséhez, életmódjához alkalmazkodva csábítja oda a beporzókat. A virágzás első szakaszában, formájában nőstény rovart utánzó mézajkának felkínálásával hártyásszárnyú hím rovarok – méhek, darazsak – érkezésére vár.

méhbangó

Ha nincsenek megfelelő rovarok és így a megporzás várat magára – mivel a hím rovarok gyorsan rájönnek, hogy átverés áldozatai lettek -, van egy mentőöv, az önmegtermékenyítés. Ekkor a méhbangó nyelecskéje – ami a pollencsomagot tartja – elkezd lefelé, a bibefelület felé hajlani, és ha a szél kissé megmozgatja a növényt, a pollencsomag a bibéhez tapad és így történik meg a beporzás.

Nyitókép: knp.hu / Krnács György