A következő tanévtől kollégium is várja Szegeden a Nemzeti Tudósképző Akadémia tehetségeit

Helyi hírek

A következő tanévtől kollégium is várja Szegeden a humán élettudományi tehetséggondozó kezdeményezés, a Nemzeti Tudósképző Akadémia egyetemi programjában részt vevő hallgatókat – tájékoztatta a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány hétfőn az MTI-t.

A közlemény szerint az alapítvány által létrehozott Szegedi Tudós Akadémia Program tavaly ősszel bővült országos programmá, tevékenységét kiterjesztve valamennyi humán élettudományi felsőoktatással rendelkező magyarországi városra a kormány támogatásával.

Varró András, az alapítvány kuratóriumának elnöke kifejtette, egyetemi képzési programjuk fontos eleme egy kollégium kialakítása, ahol a legkiválóbb hallgatók, a Szegedre látogató nemzetközi mentorok és Nobel-díjas kutatók találkozhatnak.

Ezért tavaly októberben a civil szervezet megvásárolt egy addig szállodaként üzemelő ingatlant, ahol kollégiumot alakítanak ki. A kivitelezés február elején kezdődött el. A kényelmes diákotthonban húsz egy-, illetve kétágyas szoba mellett egy nagyobb közösségi téret is kialakítanak, amely kiváló helyszíne lesz a hallgatók és mentorok találkozóinak, a képzéseknek és kulturális eseményeknek. Az épületben egy kisebb fitneszterem is helyet kap.

A kollégiumot Bert Sakmann német fiziológusról nevezik el, aki 1991-ben nyerte el az orvostudományi Nobel-díjat a sejtek egyedi ioncsatornáinak működésére vonatkozó felfedezéseiért és a folt-feszültségzár (patch clamp) méréstechnika kidolgozásáért.

Bert Sakmann 2012-től jelentős szerepet töltött be a Szegedi Tudós Akadémia (SZTA) megalakulásában. 2016-tól az SZTA, majd annak átalakulását követően 2021 ősz óta a Nemzeti Tudósképző Akadémia képzési főigazgatója.

Az akadémia a közeljövőben bővítené a kollégium kapacitását, a meglévő épület mellé egy új szárnyat terveznek, ahol a kollégiumi szobákon kívül helyet kap majd egy konferenciaterem és az ezt kiszolgáló vendéglátóegység – áll a közleményben.