Új iskolafogászati rendelőt adtak át Debrecenben

Helyi hírek

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában működő Szent József Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium Szent Anna utca 17. alatti épületében új iskolafogászati rendelőt alakítottak ki.

A létesítményt Palánki Ferenc, az egyházmegye megyéspüspöke, Széles Diána, Debrecen alpolgármestere és Papp Csaba, a Debreceni Egyetem Klinikai Központja Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetének (DAEFI) igazgatója avatta fel 2020. szeptember 25-én. A rendelőben egy fogászati kezelőegység áll rendelkezésre, amely 1680 gyermek fogászati szűrővizsgálatát, ellátását biztosítja majd. Az új rendelő kialakítása közös erővel valósult meg, amely egyaránt 4-4 millió forintot jelent az egyházmegye és az egészségügyi szolgáltató részéről.

Széles Diána alpolgármester hangsúlyozta: a gyermekek nagyon jó kezekben vannak az egyházi oktatási intézményekben, melyekben nem csak oktatás, de valódi nevelés is zajlik. Debrecen önkormányzata számára nagyon fontos, hogy a városban egyre jelentősebb szerepű egyházi intézményfenntartókkal olyan kapcsolatot ápoljon, melynek keretében minél több együttműködés alakítható ki. Ezek sorába tartozik ennek az iskolafogászati rendelőnek az átadása is.

Papp Csaba szavai szerint jelentős eredmény, hogy a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyének köszönhetően egy teljesen új iskolafogászati körzet létesülhetett a Szent Anna utcán lévő két katolikus oktatási intézménybe (Szent József Általános Iskola, Gimnázium, Technikum és Kollégium; Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium) járó gyerekek ellátására.

Palánki Ferenc megyéspüspök elmondta: a minél teljesebb körű nevelésen, oktatáson kívül most egy újabb szegmenssel bővül a gondoskodás. A megyéspüspök arról is szót ejtett, hogy tervezik a Szent József gimnázium bővítését annak érdekében, hogy minden évfolyamon – az elsőtől a tizenkettedikig – három osztályt tudjanak indítani, Józsán már épül az új óvoda, s egy nyolc osztályos általános iskolát is tervez ott építeni az egyház. Mint elmondta, nagyon jó az együttműködés az egyház és a város önkormányzata, valamint az egyház és a Debreceni Egyetem között.

Debrecenben az iskola-egészségügyi feladatok ellátásáról a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának intézete, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) gondoskodik. Az iskola-egészségügyi feladatok az iskolaorvosi, iskolavédőnői, az iskolafogorvosi feladatellátást jelentik. Debrecenben összesen 17 iskolaorvosi, 31 iskolavédőnői és 28 iskolafogászati körzetben zajlik az óvodáskortól a középiskola befejezéséig a nevelési-oktatási intézménybe járó gyerekek iskola-egészségügyi ellátása, amely összesen 38.000 gyermekről való gondoskodást jelent.

Eddig összesen 10 helyen működött a városban iskolafogászati rendelő, ahol a szűrővizsgálatot követően a szükséges fogászati beavatkozások is megtörténnek. Ezek közül a Füvészkert utca 4. alatti rendelőt – amely a Tiszántúli Református Egyházkerület által fenntartott nevelési-oktatási intézménybe járók fogászati gondozását végzi – 2020. szeptember 17-én adták át. A Szent Anna utca 17. alatti iskolafogászati rendelő ily módon a városban immár a 11. ilyen létesítmény.

Fotó: Miskolczi János