Átadták Debrecenben a 3,8 milliárd forint közpénzből épített különleges nemzetközi iskolát

Helyi hírek

Ünnepélyes tanévnyitót követően megkezdte működését a Debreceni Nemzetközi Iskola.Az intézmény létesítésére 3,8 milliárd forint közpénzt fordított a kormány.

Papp László, Debrecen polgármestere az évnyitón arról beszélt, az első tanévben 56 gyermek kezdi meg tanulmányait, a cél, hogy ez a létszám az 500 főre duzzadjon.

Nem külvilágtól elzárt elitiskolát kívántunk létrehozni, hanem egy olyan intézményt, amely megosztja az eredményeit más iskolákkal mondta Papp, hozzátéve, szerinte az új oktatási intézmény a Debreceni Református Kollégiumhoz hasonló jelentőségű lesz a város és a régió szempontjából.

A tandíjak az óvodától az érettségiig így alakulnak:

Éves Tandíj
Óvoda 2 440 000 Ft
Iskolai előkészítő, 1. évfolyam 2 897 500 Ft
2. évfolyam3 2 897 500 Ft
3.,4.,5. évfolyam3 2 989 000 Ft
6.,7.,8.,9. évfolyam3 3 812 500 Ft
10. évfolyam3 3 965 000 Ft
11.,12. évfolyam3 4 727 500 Ft

Tehát ha valaki óvodás korától kezdve járatja ide a gyermekét, csak a tandíj 45 millió forintjába fog kerülni.

A debreceni közgyűlés augusztus 22-én megszavazta a momentumos Kiss László ötlete nyomán beadott polgármesteri előterjesztést, mely szerint a legtehetségesebb helyi gyerekek a jövő évtől egy ösztöndíjprogram révén ingyenesen tanulhassanak a Debreceni Nemzetközi Iskolában.

A debreceni önkormányzat az oktatást a jövőt építő legfontosabb területnek tekinti, ezért 2015-ben nemcsak a nemzetközi iskola programját indították el, hanem egy a város teljes oktatási rendszerét érintő fejlesztési programot is

– hangsúlyozta a polgármester.

Az Új Főnix-terv keretében 2016 és 2021 között 12 milliárd forintot fordítanak az oktatási, nevelési intézmények fejlesztésére. A Debrecen 2030 program elfogadásával pedig a kormány ezt az összeget további jelentős forrással egészítette ki, amelyből a szakképzés és az egyetem műszaki képzésének feltételei javulnak majd. Debrecen a következő évtized közepére a közép-európai régió egyik legjelentősebb oktatási centrumává válik – jelentette ki Papp László.

Közölte: azok a debreceni és a régióban élő tehetséges diákok, akiknek a szülei nem tudják megfizetni a nemzetközi iskola tandíját, az önkormányzat ösztöndíjprogramjának támogatásával juthatnak be az intézménybe.

Kósa Lajos, a városrész fideszes országgyűlési képviselője kiemelte: a debreceni az ország első olyan oktatási intézménye, amely a teljes IB-programot végigviszi. A nemzetközi iskola speciális, de mégis jól illeszkedik a város oktatási rendszerébe. Nem rontja le a többi iskola esélyeit, hanem hozzáad az eddigi lehetőségekhez – mondta a kormánypárti politikus.

A Debreceni Nemzetközi Iskola a Nagyerdő szélén, egy öthektáros területen épült fel. Az intézményben 56 gyermek kezdi meg a tanévet, majd a következő öt évben felmenő rendszerben kialakul a teljes, 500-as diáklétszám. Az iskolában az oktatás angol nyelven folyik. A különböző nemzetiségű hallgatók kiegészítő angol nyelvi képzésen vesznek részt.